Leczenie zębów to bardzo poważne zadanie i niekiedy terapia bywa rozłożona na wiele miesięcy lub lat. Elementem niezbędnym do oceny jakości uzębienia są aparaty pantomograficzne wykonujące zdjęcia panoramiczne struktury zębów. Na pewno profilaktyka zębów w okresie wzrastania i dojrzewania pozwala uniknąć wielu najpowszechniejszych chorób, ale bardzo często posiada się wady wrodzone czy anatomiczne, zęby nadliczbowe czy jest się nieprawidłowo leczonym kanałowo – co wymaga w przyszłości odpowiedniej reakcji. A taka reakcja zawsze poprzedzona musi być rozpoznaniem dokładnego stanu uzębienia, wraz ze strukturami wewnętrznymi (zatoki szczękowe, zawiązki zębów, szczęka, żuchwa itp.), czyli wykonaniem zdjęcia pantomograficznego.

Kiedy zrobić zdjęcie pantomograficzne

aparaty pantomograficzne

O jego wykonaniu zawsze decyduje lekarz stomatolog poprzez wypisanie stosownego skierowania, a interpretacja i czytanie takiego zdjęcia, późniejsza diagnoza i prowadzenie konkretnych zabiegów także pozostają po jego stronie. Przeważnie aparat pantomograficzny jest zlecany pacjentom z podejrzeniami próchnicy, zębów zatrzymanych, zmian okołowierzchołkowych, źle zaleczonymi kanałami, ale także przed podjęciem decyzji o ewentualnych implantach. Badanie aparatem pantomograficznym jest szybkie oraz bezbolesne i może odbywać się, w zależności od posiadanego modelu aparatu pantomograficznego – metodą zewnątrzustną, zewnątrzustną bądź cyfrową. Pacjentów leczących się nie tylko kanałowo, ale chociażby korzystających z dobrodziejstw współczesnej implantologii przybywa, więc rośnie zapotrzebowanie na miejsca posiadające nowoczesne i dokładne aparaty pantomograficzne.

Jakość sprzętu ma znaczenie

Sama technika robienia tego zdjęcia sprawia bowiem, że jest ono co do zasady minimalne nieprecyzyjne (wydłużony obraz szczęki i trzonu żuchwy, powiększenie obrazu średnio o 15%), więc wyposażenie takiej poradni czy gabinetu obrazowego jest bardzo istotne. Dlatego nie brakuje miejsc, w których szybko i dość tanio uzyskać można pełne zdjęcie poglądowe swojej szczęki i uzębienia. Jest to wstęp do każdej dłuższej i kompleksowej terapii stomatologicznej i trudno wyobrazić sobie, aby jakikolwiek stomatolog chciał w ciemno rozpoczynać leczenie zębów, bez poznania pełnej informacji o ich stanie. Ponieważ jednak aparaty pantomograficzne są kosztowne i wymagają specjalnie przeszkolonego personelu do obsługi, rzadko kiedy gabinet stomatologiczny jest wyposażony w taki sprzęt. Praktycznie zawsze zdjęcia tego typu wykonuje się w osobnych placówkach i specjalistycznych poradniach wyposażanych w najnowocześniejsze aparaty. Artykuł powstał we współpracy z http://www.biodent.com.pl/katalog-produktow/radiologia/aparaty-pantomograficzne/