Jeżeli w Twojej łazience nie ma miejsca na oddzielny prysznic i wannę, a chciałbyś korzystać z funkcjonalności obu tych urządzeń, możesz zdecydować się na połączenie wanny z prysznicem. Takie rozwiązanie pozwoli Ci zaoszczędzić przestrzeń, brać długie relaksujące kąpiele oraz korzystać z szybkiego prysznica, gdy będziesz spieszyć się do wyjścia. Tylko jak to prawidłowo zorganizować?

Czym jest parawan nawannowy?

Parawan nawannowy to nic innego jak specjalna ścianka, która oddziela wannę od reszty łazienki. Dzięki niemu, łazienka nie będzie narażona na ciągłe chlapanie wody i da się łatwiej utrzymać w czystości. Jeżeli chcecie zobaczyć jak wygląda taki parawan nawannowy, zajrzyjcie na stronę https://www.lazienka-delux.pl/parawany-nawannowe-cat-40. Inną możliwością jest zamontowanie zasłony z wodoodpornego materiału, ale trzeba przyznać, że takie rozwiązanie jest często mało estetyczne i nie będzie pasować do wystroju nowoczesnej, eleganckiej łazienki.

Wymiary parawanu

Żeby parawan nawannowy spełniał właściwie swoją funkcję i wyglądał ładnie, musi pasować rozmiarem do wanny i zostać odpowiednio zamontowany. W sklepach występują zazwyczaj parawany w wymiarach 70-180 centymetrów szerokości oraz 140-200 centymetrów szerokości , które pasują do popularnych rodzajów wanien. Inne rozmiary lub bardziej fantazyjne kształty są sprzedawane na specjalne zamówienie, ale trzeba liczyć się z ich wyższym kosztem. Poza tym, konieczne jest dokładne pobranie wymiarów na miejscu, aby uniknąć pomyłek i niedoskonałości. Inwestycja jest spora, a nieudany zakup może naprawdę popsuć nam nerwy.

parawan nawannowyRodzaje parawanów nawannowych

W sklepach znajdziecie kilka rodzajów parawanów nawannowych, które pozwolą wybrać najlepsze dla Was rozwiązanie. Pierwszym rodzajem są parawany harmonijkowe, które jak sama nazwa wskazuje – mają postać składanej harmonijki. Harmonijkowy parawan na wannę nie wymaga montażu prowadnicy i nie zajmuje wiele miejsca, dlatego sprawdzi się szczególnie w przypadku niedużych pomieszczeń. Z kolei modele wahadłowe składają się najczęściej z dwóch części – jednej stałej oraz z otwierających się drzwi. Na taki parawan będziecie potrzebować więcej miejsca, aby bez problemu korzystać z drzwi otwierających się na zewnątrz. Oczywiście, istnieje możliwość zamontowania ich w taki sposób, aby otwierały się do wewnątrz, ale okazuje się to często rozwiązaniem niezbyt wygodnym. Ostatnim konstrukcyjnym rodzajem parawanów są parawany suwane – bardzo wygodne i zajmujące mało przestrzeni. Ich wadą jest jednak to, że nie pozwalają na zamontowanie nad wanną suszarki na ubrania, na co decydują się często właściciele niewielkich łazienek.