Wybór biura rachunkowego - wskazówki

Wielu przedsiębiorców w Polsce decyduje się na oddanie swojej księgowości w ręce zewnętrznych firm. Jeżeli przyjrzeć się zawiłościom naszego prawa podatkowego, mnogościom przepisów i problemom z ich interpretacjami, to nic dziwnego, że tak się dzieje. O wiele lepiej jest przekazanie tych spraw fachowcom. Jak jednak wybrać odpowiednie biuro rachunkowe? Zwłaszcza, że jest ich tak wiele. Dla przykładu, w samym tylko Wrocławiu operuje ponad tysiąc podmiotów zajmujących się tego typu usługami. Poniższy artykuł powstał po to, aby nieco pomóc w tym wyborze. Zanim jednak przejdziemy do rzeczy, trzeba mocno podkreślić jedną rzecz – przede wszystkim musimy wiedzieć, czego tak naprawdę oczekujemy od biura rachunkowego. Jaki zakres usług nas interesuje? Czy biuro rachunkowe ma się ograniczać do wypełniania deklaracji podatkowych oraz przechowywania dokumentów firmy? A może ma nam doradzać w sprawie podatków, optymalizować koszty działania firmy i reprezentować ją w kontaktach z urzędem skarbowym? To podstawowe pytania, na które trzeba sobie odpowiedzieć przed sondowaniem rynku w poszukiwaniu odpowiedniego biura rachunkowego.

Kompetencje

Najważniejszym kryterium wyboru biura księgowego są jego kompetencje. Najłatwiej jest je sprawdzić poprzez zażądanie okazania certyfikatu wydawanego przez Ministra Finansów. biuro rachunkowe wrocławTo potwierdzenie tego, że księgowy ukończył odpowiednie studia lub zaliczył państwowy egzamin. Drugim sposobem na stwierdzenie profesjonalizmu danego biura jest sprawdzenie, czy należy ono do Centrum Informacji Księgowej lub do Stowarzyszenia Księgowych w Polsce. Przynależność do tych organizacji nie jest, rzecz jasna, obowiązkowa, jednak świadczy o wysokich standardach i etyce pracy danego biura rachunkowego.

Odpowiedzialność cywilna (OC)

Kolejnym dobrym kryterium oceny biura rachunkowego jest wysokość jego polisy OC. Obowiązujące minimum to obecnie pięć tysięcy euro, jednak im wyższa jest ta kwota, tym lepiej. Dlaczego? W dużym skrócie, polisa ta jest zabezpieczeniem dla księgowego przed finansowymi konsekwencjami jego ewentualnych błędów. To z kolei oznacza, że w razie zaistnienia takiej pomyłki, nasza firma będzie mogła szybko i łatwo odzyskać pieniądze wydane na karę skarbową.

Opinie

Następnym kryterium powinny być opinie innych przedsiębiorców o danym biurze rachunkowym. Jest to nieco utrudnione w tak dużych miastach jak Wrocław, ponieważ biur rachunkowych w takich aglomeracjach jest wiele i nie zawsze uda się znaleźć kogoś, kto akurat korzystał z usług tego konkretnego biura. Na szczęście tutaj w sukurs idzie nam internet, gdzie o opinie jest o niebo łatwiej.