wegiel aktywnyWe własnym domu stosujemy wiele specyfików do czyszczenia różnych powierzchni, gotowania na wiele sposobów, ułatwiania sobie życia codziennego. Tak naprawdę do jakiegokolwiek sklepu nie pójdziemy, tam znaleźć możemy różnego rodzaju pomoce. Czy to od strony chemicznej czy kulinarnej, aby polepszyć sobie sposób życia, funkcjonowania, lepszego spożywania tego, z czym mamy do czynienia każdego dnia. Wszędzie znajdziemy coś takiego, nie jest to w tym momencie żadną filozofią. Niektóre produkty są naprawdę przydatne, bez innych da się spokojnie żyć. Zbyt wygodnym też nie można być, ale zdecydowanie trzeba przyznać, że niekiedy warto zainwestować w produkty, który bardzo pomogą lub co najmniej ułatwią jakąś prace.

Jednym z takich bardzo ciekawych i przydatnych produktów jest węgiel aktywny, czyli "nieszkodliwy produkt wytwarzany z węgla o porowatej strukturze dużej powierzchni właściwej. Strukturę chemiczną węgla aktywnego można uznać za rodzaj surowej postaci grafitu o nierównomiernej lub amorficznej budowie. Charakteryzuje się ona wysokim stopniem porowatości, a pory znacznie różnią się od siebie rozmiarami, od wyraźnych pęknięć i szczelin po pęknięcia i szczeliny na poziomie cząsteczkowym”. Tak przynajmniej brzmi jego słownikowa wersja i w sumie niewiele z niej można wyciągnąć. W skrócie i dużym uproszczeniu węgiel aktywny to substancja nietoksyczna, tania w produkcji oraz jest doskonałym adsorbentem wielu związków chemicznych. Zastosowanie tego produktu znajduje się w medycynie (węgiel leczniczy, węgiel medyczny) w leczeniu biegunek, niestrawności i wzdęć oraz, w porozumieniu z lekarzem, przy zatruciach lekami i innymi związkami chemicznymi, do usuwania bakterii i toksyn po zatruciu pokarmowym, w przemyśle chemicznym jako katalizator oraz nośnik stały dla innych katalizatorów, w technice jako składnik pochłaniaczy gazów (w filtrach papierosowych, także w lodówkach i klimatyzatorach), w elektrotechnice (elektronice) jako materiał pozwalający uzyskać wielkie pojemności w super kondensatorach, w uzdatnianiu wody (również w filtrach domowych) do usuwania śladów zanieczyszczeń, w akwarystyce jako wkład filtracyjny wchłaniający szkodliwe związki chemiczne.

Jak widać węgiel aktywny zastosowań ma wiele i każde zastosowanie jest bardzo ważne. Głównie ten związek chemiczny kojarzymy z jego leczniczymi zastosowaniami. Jednakże jego bardzo ważną funkcją jest uzdatnianie wody, ponieważ ma właściwości absorpcyjne, czyli po prostu wchłania wszelkie zanieczyszczenia i jest łatwy w utylizacji. Ułatwia nam codzienne dni, kiedy go potrzebujemy, szereg jego zastosowań sprawia, że jest on niezwykle ważny w życiu człowieka i nieraz okaże się przydatny. Razem z węglem aktywnym poradzimy sobie na wiele sposobów i w ten sposób nieraz zapobiegniemy różnym wydarzeniom, w tym także tym niespodziewanym zdrowotnych, kiedy dopadnie nas „rewolucja żołądkowa” i nic nie będzie pomagało.