Jeżeli szukasz wyjątkowego wina na specjalną okazję, być może zainteresuje cię nietypowe wino, które najlepiej smakuje po jego delikatnym podgrzaniu. Oryginalny grzaniec galicyjski to precyzyjnie dobrane produkty, które tworzą niepowtarzalną kombinację smaków i aromatów, w których można się zakochać. Oczywiście nie jest to zwyczajne wino, które pasuje do pierwszej lepszej kolacji. Trzeba mieć świadomość, że jest to wino stosunkowo ciężkie, zwykle dosyć słodkie, pachnące ziołami i mocno dojrzałymi winogronami z najlepszych gatunków winorośli. W tym sensie jest to wino, które najlepiej sprawdzi się jako dodatek do wieczornej biesiady przy jakiejś drobnej przekąsce, a nie trunek podawany do klasycznego obiadu.

Grzaniec galicyjski wyróżnia się wysokim poziomem słodyczy i bogactwem ziołowych aromatów, dzięki czemu przypisuje mu się pewne właściwości prozdrowotne. Z całą pewnością można potwierdzić, że jest to trunek silnie rozgrzewający, dlatego najlepiej smakuje po zimowym spacerze lub całodziennym szusowaniu na nartach. Być może właśnie dlatego z grzańcem galicyjskim najłatwiej zetknąć się w górach, zwłaszcza w sezonie zimowym, gdzie szklaneczka lub większy kieliszek takiego trunku, potrafi w bardzo szybkim czasie poprawić humor niejednej przemarzniętej osobie. Oryginalny grzaniec galicyjski lub inny grzaniec, na przykład taki, który przygotujemy własnoręcznie, używając do tego wysokiej jakości czerwonego wina, może być także fajnym uzupełnieniem każdego wieczornego spotkania, zwłaszcza w chłodniejszych okresach roku, choć i latem jeden czy dwa kieliszki ciepłego, aromatycznego grzańca, z pewnością nikomu krzywdy nie wyrządzą.

Jeśli szukasz dobrej jakości produktu, najlepiej postawić na oryginalnego grzańca galicyjskiego, który powstaje według tradycyjnej receptury i nie ma co ukrywać, zawsze zachwyca powtarzalnością i delikatnością smaku oraz pięknem ziołowego aromatu. Oczywiście, jeśli w danym momencie nie masz dostępu do oryginalnego produktu, zawsze możesz taki rodzaj trunku przygotować samodzielnie. Wystarczy znaleźć jakieś dobre czerwone wino (wytrawne), dodać do niego odrobinę wody i cukru, a także garść ziół i przypraw. Podstawą będą tu takie aromatyczne dodatki jak ziele angielskie, listek laurowy, kolendra, kminek, goździk, kardamon, ewentualnie cynamon. Niektórzy do domowego grzańca dodają także owoce tj. dojrzałe pomarańcze, które nadają trunkowi większej słodyczy i charakterystycznego, tropikalnego kolorytu. Warto eksperymentować z własnymi smakami, nie warto jednak przesadzać z ilością dodawanych przypraw. Ostatecznie chodzi nam o przygotowanie wina, a nie wywaru ziołowego.