Choć nie każdy zna się na majsterkowaniu, to praktycznie każdy co pewien czas zmuszony jest do usunięcia drobnej usterki, dokręcenia luźnej śrubki czy przybicia do ściany niewielkiego haczyka lub zwykłego gwoździa. Trudno wymagać, by do takich prac za każdym razem wynajmować tzw. złotą rączkę. Dlatego zawczasu warto zadbać o zakup podstawowego wyposażenia, które w każdej chwili może okazać się nam niezwykle potrzebne. Takie wyposażenie to klasyczne narzędzia ręczne tj. młotek, piła, śrubokręt, klucz płaski czy kombinerki. Tego typu rzeczy sprzedaje każdy profesjonalny sklep narzędziowy, więc nie ma problemu z ich znalezieniem czy kupnem. Poza tym są to rzeczy stosunkowo tanie, a zatem ich zakup z pewnością nie zrujnuje domowego budżetu. Ostatecznie narzędzia ręczne są bardzo trwałe i raz kupione będą nam służyły pewnie do końca naszego życia.

Podstawa każdej domowej skrzynki z narzędziami to młotek. To klasyczne narzędzie o olbrzymiej ilości zastosowań. Oczywiście najczęściej używamy go do wbicia haczyka w ścianę lub gwoździa w deskę, ale możliwych zastosowań młotka jest znacznie więcej. Nigdy nie wiemy, kiedy będziemy potrzebowali skorzystać z tego typu przedmiotu, a zatem kompletowanie podstawowego zestawu narzędzi warto zacząć właśnie od kupna klasycznego młotka. W sklepach narzędziowych znaleźć możemy wiele rodzajów młotków. Do zastosowań uniwersalnych najlepiej nada się klasyczny, niezbyt ciężki młotek ślusarski lub ewentualnie młotek stolarski.

Kolejna grupa podstawowych narzędzi ręcznych to śrubokręty. Bez śrubokrętu nie będzie mogli samodzielnie dokręcić żadnej śrubki, rozebrać jakiegokolwiek urządzenia, złożyć mebli itd. Oczywiście na rynku dostępnych jest wiele typów śrubokrętów. Do zastosowań domowych potrzebne będą nam jednak dwa główne ich rodzaje. Śrubokręt płaski i gwiazdkowy. Ważne, aby od razu zaopatrzyć się w komplet śrubokrętów różnej wielkości, pasujących do różnych średnic śrub. W domowej skrzynce na pewno powinno znaleźć się miejsce dla śrubokrętów dużych oraz tych najmniejszych, niezbędnych do rozkręcenia lub dokręcenia śrubek w niewielkich urządzeniach elektronicznych.

Odwiedzając sklep narzędziowy warto pomyśleć także o kupnie kluczy płaskich i oczkowych. To wielkie ułatwienie przy dokręcaniu śrub, które z drugiej strony przytrzymywane są nakrętką. W domu przyda się również prosta piła ręczna oraz zwykłe kombinerki. Oczywiście sklep narzędziowy to także dobre miejsce, aby zaopatrzyć się w elektronarzędzia, a przynajmniej w wiertarkę, która znajdzie zastosowanie w wielu prozaicznych sytuacjach życia codziennego. To niewielki koszt, a duża oszczędność czasu i pieniędzy w przyszłości.