Przez wielu łowienie ryb uznawane jest za hobby. Bardziej jednak konkretnie można by tu mówić o wędkarstwie, które pomimo, że ma wiele wspólnego z rybołówstwem, jest przedsięwzięciem na znacznie mniejszą skalę. Dla wielu stanowi wyłącznie rozrywkę, spędzenie wolnego czasu w ciszy i spokoju. Wędkować można samemu, jak i w towarzystwie osób trzecich.

Wśród wędkarzy panuje zasada nie korzystania z wybranych przez nich wcześniej rewirów. Tu trzeba zaznaczyć, że są takie też miejsca, gdzie połów ryb jest zakazany i za złamanie przepisu grożą wysokie kary. Niejednokrotnie odnosi się to do akwenów, gdzie żyją gatunki objęte ochroną. Niekiedy też wędkarstwo uważane jest za sport i wówczas to liczy się bardziej łowienie, niż fakt połowu, którego to skutki trafią później na talerz.

materiały muchowe

Dla laika wędka to kawałek kijka z żyłką, którą to wieńczy haczyk z przynętą. Prawda jest jednak zupełnie inna i bez wątpienia bardziej skomplikowana. Budowa wędki, a zatem wszelkie komponenty stanowiące taką konstrukcję dla wielu okażą się kompletną niewiadomą. Już samo nazewnictwo poszczególnych elementów będzie stanowić dla osoby nie znającej się na wędkarstwie nie lada problem w zrozumieniu co jak się nazywa i czym też jest. Podobnie sytuacja ma się z technikami łowienia, które to nie polegają wyłącznie na zarzuceniu wędki, czy też przynęty i czekanie na to aż nadarzy się jakaś sztuka skłonna się nabrać i w rezultacie dać się złapać. Tu warto powiedzieć, że mamy różne rodzaje wędek i ich zastosowanie, a także budowa i materiały są tu różne od siebie. Kryteria te mają tutaj bardzo duże znaczenie.

Każdy typ wędki składa się z poszczególnych elementów mających wpływ na cały proces łowiecki i przykładowo mamy tu do czynienia choćby z zestawem, który to stanowią tak zwane materiały muchowe. Nazewnictwo nie jest tu przypadkowe ponieważ istnieje technika określana mianem wędkarstwa muchowego, do którego to używa się specjalnego typu wędki. Jest to tak zwane łowienie na przynętę, którą to stanowi mucha, a która jest częstym celem takich choćby ryb, jak pstrągi, lipienie pospolite, czy też klenie. Tu jednak należy nadmienić, że sama przynęta nie jest prawdziwym owadem, tylko jego wiernym odwzorowaniem, a zatem imitacją. Do zestawu muchowego należy dodać wędkę przeważnie wykonaną z włókna węglowego. Trzeba tutaj wspomnieć o specjalnym kołowrotku z ruchomą szpulą i grubych linkach. Kolejnym elementem jest żyłkowy przypon który to zwieńczony jest tak zwaną muchą wędkarską. Wędkarstwo muchowe jest uznawane za jedno z najbardziej widowiskowych, ale też wymaga nie małych umiejętności i dobrego zaplecza sprzętowego - jeżeli nie masz jeszcze skompletowanego całego, koniecznie zajrzyj na BogdanGawlik.pl