Wśród wielu rodzajów wiertarek największym zainteresowaniem klientów cieszą się modele udarowe. Przyjrzyjmy się nieco bliżej ich zaletom i mechanizmowi działania.



Wiertarki muszą spełniać najróżniejsze zadania - od wiercenia w stosunkowo miękkim drewnie aż po tworzenie otworów w betonie. Temu drugiemu zadaniu na pewno nie podoła tradycyjna wiertarka, do pracy z twardymi materiałami dedykowane są modele wyposażone w tzw. udar.



Wiertarki udarowe najczęściej pracują w oparciu o mechanizm zębatkowy, w którym udary wytwarzane są poprzez przeciwstawny ruch kół zębatych. Popularnym rozwiązaniem jest także mechanizm ślimakowy, gdzie ślimak wprawiony w obrót wykonuje dodatkowo ruch posuwisto - zwrotny. Niewielkie wiertarki zazwyczaj są w stanie wytworzyć udar o energii, której wartość nie przekracza 1 J, przez co nadają się bardziej do zastosowań domowych niż profesjonalnych. Aby długotrwała praca z twardymi materiałami była możliwa, należy sięgnąć po sprzęt nieco większego kalibru - młotowiertarki i młoty udarowe.



Do pracy z wiertarkami udarowymi dedykowane są specjalne wiertła, których zakończenie wykonane jest z węglików spiekowych.