Prawidłowo działające hamulce to gwarant naszego bezpieczeństwa na drodze. Dlatego należy zwracać szczególną uwagę na wszelkie niepokojące objawy zużycia lub uszkodzenia poszczególnych elementów układu hamulcowego. Gdy usłyszymy niepokojące piski dochodzące z okolic kół, może być to sygnałem, że warto zainwestować w nowy zestaw hamulcowy i wymienić uszkodzone/zużyte elementy na nowe. Jakie inne sygnały powinny skłonić nas do odwiedzenia warsztatu lub samodzielnego przyjrzenia się hamulcom w samochodzie?

Wydłużenie drogi hamowania

zestaw hamulcowyJednym z typowych objawów zużycia klocków hamulcowych, pogorszenia jakości płynu hamulcowego, uszkodzonych zacisków lub tarcz hamulcowych jest wydłużenie drogi hamowania. Oczywiście na pierwszy rzut oka nie jest to dostrzegalne i zwykle nie stanowi pretekstu do zakupu zestawu hamulcowego i wymiany poszczególnych elementów układu na nowe, ale w połączeniu z innymi symptomami powinno nas to skłonić do bliższego zainteresowania się stanem samochodowych hamulców. Pogorszenie sprawności działania hamulców można wychwycić również podczas przeglądu rejestracyjnego. Można także podjechać na stację diagnostyczną i sprawdzić jedynie same hamulce.

Piski, metaliczne dźwięki dochodzące z okolic kół Współcześnie oferowane klocki hamulcowe pod powierzchnią materiału ściernego posiadają specjalne metalowe blaszki, które przy dużym zużyciu okładziny ściernej zaczynają dotykać powierzchni tarcz hamulcowych, co wywołuje charakterystyczne, metaliczne piski. W nowych samochodach o konieczności wymiany klocków poinformuje nas również specjalna kontrolka ostrzegawcza. Gdy piski połączymy z kontrolką, będzie to najlepszy sygnał, że czas kupić zestaw hamulcowy i wymienić wszystkie klocki na nowe – wymieniamy wszystkie klocki naraz, nawet jeśli część z nich nie jest jeszcze do końca zużyta.

Bicia na kierownicy i pulsowanie pedału hamulca

Wyraźnym znakiem ostrzegającym nas o uszkodzeniu hamulców są pojawiające się podczas hamowania wyraźne drgania na kierownicy i wrażenie odbijania pedału hamulca przy jego wciskaniu. Tego typu sygnały są najczęściej pochodną uszkodzenia tarczy hamulcowej lub skrajnego zużycia klocków. W takiej sytuacji najlepiej zainwestować w kompletny zestaw hamulcowy i od razu wymienić na nowe zarówno klocki, jak i tarcze hamulcowe. Osoba, która ma jakiekolwiek doświadczenie mechanicznie, taką naprawę powinna dać radę wykonać samodzielnie. Jeśli jednak chcesz zaoszczędzić czas lub po prostu nie chcesz brudzić sobie rąk, taką naprawę wykonana za Ciebie każdy warsztat samochodowy.