Strój to tylko połowa udanej stylizacji. Nieodpowiednie dodatki potrafią zrujnować misternie dobierane części garderoby. Akcesoria mogą również działać w drugą stronę- uratować to, co trochę zgrzyta w całej kreacji.

[caption id="attachment_610" align="aligncenter" width="300"]chusty na głowę zdjęcie znalezione na flickr.com[/caption]

Dodatki do garderoby dzielą się na

  • ozdobne, czyli takie, które nie mają żadnej innej funkcji prócz dekoracyjnej (wisiorki, pierścionki, bransoletki)
  • użytkowe, czyli te, które posiadają również praktyczne zastosowanie (torby, chusty na głowę, szale, rękawiczki, paski, zegarki itd.)

Dodatki powinny być stosowane z umiarem. Ich nadmiar może przeciążać sylwetkę, dodawać optycznie kilogramów i po prostu kiczowato wyglądać. Dlatego też w czasie stylizacji w pierwszej kolejności dobieramy akcesoria, które są nam niezbędne (np. ze względu na panujące akurat warunki atmosferyczne). A zatem na „pierwszy ogień” idzie: parasol, szalik, chusta na głowę, rękawiczki lub mufka, czapka lub nauszniki. Zimą tych dodatków jest oczywiście więcej, a co za tym idzie, automatycznie musimy zmniejszyć liczbę innych drobiazgów (np. zimowa torebka nie powinna mieć na sobie frędzli i innych zdobień). Można jednak poszaleć nieco z kolorami chusty na głowę, czapki, komina, czy szalika.

Technologia w tkaninie

Barwny i wzorzysty akcent (najlepiej jeden) z pewnością rozchmurzy stylizację i doda całości optymizmu. To ważne w czasie zimowych i jesiennych dni, kiedy brakuje słońca, a nasze wierzchnie okrycia same przypominają jesienną szarugę. Współczesne chusty na głowę i czapki cechują się świetnym wzornictwem i żywą kolorystyką. Dodatkowo, chusta na głowę w kształcie komina może również służyć jako „szal”, dlatego nadaje się praktycznie na każdą porę roku. chusty są wykonane z przyjemnego w dotyku materiału, czyli mikrofibry. W tej tkaninie poszczególne włókna są dziesięć razy cieńsze, niż w jedwabiu, dlatego materiał jest tak miękki. Dzięki szyciu bezszwowemu, chusta na głowę sprawia miłe wrażenie nawet podczas stykania się ze skórą.

Dodatki do ubrania

Po wybraniu wszystkich „niezbędników”, które musimy na siebie włożyć przed wyjściem z domu możemy pomyśleć o uzupełnieniu stylizacji drobiazgami o mniejszym znaczeniu. Bardzo modne stały się ostatnio duże broszki, które przypina się do płaszcza.