żarówki samochodoweObowiązujące przepisy prawa wymuszają na kierowcach obowiązek jazdy z włączonymi światłami mijania przez całą dobę i to niezależnie od aktualnej pory roku. Z włączonymi światłami jeździmy zatem przez cały rok, również latem i w ciągu dnia, gdy na zewnątrz jest jeszcze jasno. Takie rozwiązanie ma wpływać na zmniejszenie liczby wypadków drogowych i ogólnie, na zwiększenie bezpieczeństwa na polskich drogach. Czy jest tak w rzeczywistości, trudno powiedzieć. Faktem jest, że dobrej jakości, odpowiednio dobrane żarówki samochodowe mają decydujący wpływ na nasze bezpieczeństwo i komfort jazdy po zmroku oraz w złych warunkach atmosferycznych, w czasie mgły, opadów deszczu lub śniegu. Jakie zatem żarówki są najpopularniejsze?

Obecnie dominującym na rynku typem żarówek samochodowych wciąż pozostają klasyczne żarówki halogenowe, choć powoli depczą im po piętach nowoczesne żarówki xenonowe i ledowe, fabrycznie instalowane w samochodach osobowych nowej generacji. Żarówki halogenowe podzielić możemy na żarówki jedno- i dwuwłókowe, wykorzystywane w światłach mijania i światłach drogowych, a także na małe i na ogół tanie halogenowe żarówki samochodowe stosowane jako światła sygnałowe, czyli światła kierunkowskazów, stopu, światła pozycyjne i obrysowe. Żarówki halogenowe są produktem stosunkowo tanim i łatwo dostępnym. Jeśli taka żarówka ulegnie przepaleniu, koszt jej wymiany będzie niewielki. Jedyny kłopot to sama wymiana żarówki, która w części aut może być wyjątkowo uciążliwa. Szczegółowe informacje dotyczące żarówek znajdą Państwo pod adresem http://autochemia.pl/pol_m_Akcesoria-samochodowe_Zarowki-samochodowe-415.html

Aktualnie obok żarówek halogenowych, dużą popularnością wśród kierowców nowych modeli aut cieszą się również żarówki xenonowe, które często nazywa się lampami wyładowczymi. Tego typu żarówki samochodowe dają charakterystyczne światło o delikatnym niebieskim odcieniu. W odróżnieniu od światła generowanego przez klasyczne halogeny, ten rodzaj oświetlenia jest bardziej przyjazny dla oka kierowcy. Poza tym lampy xenonowe dają bardziej jasne światło, co pozwala lepiej oświetlać drogę, zwiększając komfort jazdy po zmroku. Co ważne, w tego typu światła mogą być wyposażone tylko przystosowane do nich samochody.