Jak wybrać najlepszego prawnika do własnych potrzeb? Wybór usług prawnych jest jak wybór każdego innego produktu czy usługi, a mądry konsument przeprowadza dokładne badania przed podjęciem świadomej decyzji. Po zabezpieczeniu kilku skierowań do prawników posiadających wiedzę specjalistyczną w odpowiednim obszarze praktyki, należy dokładnie zbadać każdego kandydata. Poniżej znajduje się kilka porad, które pomogą wybrać najodpowiedniejszego prawnika lub kancelarię prawniczą.

Wywiady z kandydatami

kancelariagruchaczJednym z najlepszych sposobów oceny zdolności prawnej prawnika jest przeprowadzanie z nimi wywiadów. Większość adwokatów zapewnia bezpłatną wstępną konsultację (zwykle godzinę lub mniej). Warto również dokładnie prześwietlić ich strony internetowe – jeżeli są zorganizowane tak dobrze, jak na przykład witryna https://kancelariagruchacz.pl/, to będą doskonałym źródłem informacji. Poniżej podjemy kilka pytań pomocniczych do rozważenia:

- Jakie doświadczenie ma adwokat w potrzebnym nam obszarze praktyki prawnej? - Jak długo kancelaria lub prawnik prowadzą praktykę? - Jaka jest ich historia sukcesu? - Jaki procent ich działalności jest poświęcony obsłudze tych problemów, które nas interesują? - Czy mają jakieś specjalne umiejętności lub certyfikaty? - Jakie są ich opłaty i jak są zorganizowane? - Czy mają ubezpieczenie od nadużyć? Jeśli tak, to jakie? - Kto jeszcze pracowałby w naszej sprawie i jakie są ich stawki? - Jakie dodatkowe koszty mogą być związane z opłatami adwokackimi (opłaty pocztowe, opłaty za zgłoszenie, opłaty za kopiowanie itp.)? - Jak często będziemy rozliczani? - Czy dostępne są referencje od innych klientów? - W jaki sposób zostaniemy poinformowani o postępach w sprawie?

Pamiętaj, że wyższa opłata niekoniecznie równa się z bardziej wykwalifikowanym prawnikiem. W związku z tym opłata za duża może sygnalizować problemy, brak doświadczenia lub niekompetencję.

...a co po rozmowie?

Po spotkaniu z prawnikiem powinniśmy zadać sobie następujące pytania: - Czy doświadczenie i dorobek prawnika są zgodne z naszymi potrzebami prawnymi? - Czy udzielono szybkich i uprzejmych odpowiedzi na nasze pytania? - Czy to ktoś, z kim moglibyśmy komfortowo pracować? - Czy odpowiadają nam opłaty i ich struktura?