Łazienka jest jednym w tych miejsc w całym mieszkaniu, w którym spędzamy najwięcej czasu. To tu bowiem odpoczywamy w wannie pełnej piany, myjemy się, golimy, układamy fryzurę czy robimy makijaż. A zatem, odpowiednie oświetlenie łazienkowe pełni w niej szalenie ważną rolę. Na przełomie ostatnich lat bardzo dużą popularnością cieszą się plafony sufitowe będące ciekawą alternatywą dla tradycyjnych opraw sufitowych.

Niegdyś określeniem plafonu nazywano elementy dekoracyjne sufitu wykonane w kształcie równoległoboku, wielokrotnie zdobione malowidłami lub płaskorzeźbami. Współcześnie ich mianem nazywa się płaskie lampy montowane na suficie, niekiedy na ścianie. Ten rodzaj oświetlenia łazienkowego najczęściej znajduje zastosowanie w niskich lub małych metrażowo pomieszczeniach, w których z uwagi na specyficzne uwarunkowania konstrukcyjne, nie ma miejsca na podwieszany sufit z halogenami LED lub żyrandol. Oryginalny wygląd plafonów sprawia, że mogą w nieprawdopodobny sposób odmienić wygląd mieszkania, spełniając zarazem swoje praktyczne funkcje.

[caption id="attachment_583" align="alignleft" width="194"]oświetlenie łazienkowe Oświetlenie łazienkowe na: Astro-24.pl[/caption]

Odpowiednie oświetlenie łazienkowe jest szalenie ważne, w szczególności wtedy, gdy pomieszczenie nie ma okna. A tak z reguły jest w budownictwie blokowym, wielorodzinnym. Zapewnienie naturalnego światła jest wtenczas niemożliwe, dlatego doskonałą alternatywą są plafony, które umożliwiają równomierny rozkład w całym wnętrzu. Ich ogromny asortyment sprawia, że mogą być półotwarte lub zamknięte, odporne na działanie wilgoci, wykonane z mlecznego lub mrożonego szkła czy kreujące nietuzinkowy nastrój w pomieszczeniu. Należy jednak pamiętać, że nie wszystkie dostępne w sprzedaży propozycje nadają się do montażu w łazience. Z uwagi na podwyższony poziom wilgoci, konieczne jest zastosowanie wyłącznie tych lamp, które posiadają oznaczenie IP. W zależności od docelowego umiejscowienia, wymagane jest zastosowanie innego rodzaju zabezpieczenia.

Kwadratowe, prostokątne, okrągłe, wykonane ze szkła czy z dodatkiem innych materiałów – asortyment producentów z branży oświetleniowej jest naprawdę szeroki. W związku z tym jego dopasowanie do naszych osobistych potrzeb czy uwarunkowań pomieszczenia nie powinno stanowić najmniejszej trudności.