Muzyka to integralna część każdego wesela. Nie sposób wyobrazić sobie udanej zabawy i przyjęcia weselnego wolnego od żywych dźwięków, które porwą do tańca parę młodą oraz zgromadzonych na weselu gości. Oczywiście to od naszych indywidualnych upodobań i możliwości finansowych zależy, jaki rodzaj oprawy muzycznej będzie towarzyszył wspólnej zabawie. Zasadniczo do wyboru mamy dwie podstawowe opcje. Pierwsza z nich to wynajęcie zespołu muzycznego. Druga to zatrudnienie didżeja, który zajmie się odtwarzaniem muzyki i prowadzeniem całej imprezy weselnej.

Muzyka grana na żywo to najciekawszy i najbardziej pożądany rodzaj oprawy muzycznej na weselu. Decydując się na taką opcję, musimy znaleźć, a następnie odpowiednio wcześniej zarezerwować konkretną grupę, która zagra na przyjęciu weselnym. Poszukiwania najlepiej zacząć od przepytania znajomych i poszukiwań w sieci. W ten sposób z pewnością prędzej czy później trafimy na właściwy zespół na wesele. Warszawa, Kraków czy Wrocław, miejsce lokalizacji przyjęcia weselnego ma w tym przypadku mniejsze znaczenie. Dobry zespół warto ściągnąć nawet z drugiego krańca Polski. Ciekawe show, a także zachęcająca do tańca muzyka to najlepsza rekompensata związanych z takim występem kosztów. Oczywiście jeśli tylko masz środki, by wynająć taki zespół na wesele. Warszawa, a także inne większe miasta to okazja do znalezienia zespołów grających różne rodzaje muzyki. Nie jesteś zatem ograniczony do zespołów grających typowe disco-polo. Jeśli dobrze poszukasz, bez trudu znajdziesz zespół grający rocka, rock’n’roll, czy popularne covery największych przebojów ostatnich lat lub nawet dekad.

Tańszą opcją na weselną oprawę muzyczną jest zatrudnienie profesjonalnego didżeja, który równocześnie pełnić będzie funkcję wodzireja, czyli osoby prowadzącej całą imprezę. Koszt jest mniejszy, ponieważ płacimy tylko jednej osobie (w przypadku zespołów płacimy co najmniej kilku osobom). Niestety nie możemy w tym przypadku liczyć na muzykę graną na żywo, ponieważ zwyczajnie brakuje osób do jej zagrania. Oczywiście niektórzy didżeje śpiewają i grają na keyboardzie, ale to nigdy nie to samo, co profesjonalny kilkuosobowy zespół na wesele. Warszawa lub inne duże miasto, w którym organizujesz przyjęcie weselne, pozwoli na szybkie znalezienie didżeja gotowego do poprowadzenia imprezy weselnej. Jeśli jesteś z mniejszej miejscowości, najlepiej poszukać takiej osoby w sieci i ewentualnie dopłacić jej za dojazd na miejsce organizacji przyjęcia weselnego. Ogólny koszt zatrudnienia takiej osoby będzie niższy, ale oferowana przez nią oprawa muzyczna będzie miała zupełnie inną jakość niż w przypadku zespołu muzycznego. Warto o tym pamiętać, decydując się na wybór jednej lub drugiej opcji.