Naklejki welurowe to rodzaj bardzo modnych ostatnio dekoracji naściennych, stwarzających coraz bardziej poważną konkurencję dla tradycyjnych fototapet. Cieszą się one dużym zainteresowaniem tych osób, które poszukują łatwego i szybkiego sposobu na ozdobienie swoich ścian w niebanalny sposób. Sprawdzą się wszędzie tam, gdzie nie mamy pomysłu na zagospodarowanie pustej przestrzeni pomiędzy meblami lub "gołej" ściany nad kanapą czy łóżkiem. Dostępny na rynku ogromny wybór wzorów i kolorów sprawia, że przy użyciu tych naklejek można udekorować dowolne wnętrze: od domowych przedsionków, salonów i pokojów dziecięcych, przez biura i gabinety, aż po sale hotelowe i restauracyjne.

Jak sama nazwa wskazuje, naklejki są wykonane z samoprzylepnego weluru. Welur to materiał wykorzystywany głównie w produkcji odzieży, dywanów, wykładzin oraz różnego rodzaju obić tapicerskich. Jest ceniony głównie ze względu na przyjemną w dotyku powierzchnię. Naklejki welurowe są znacznie grubsze od ściennych naklejek z folii PCV, przez co sprawiają wrażenie wypukłych płaskorzeźb. Co więcej, nie odbijają one światła, lecz je pochłaniają, zachowując tym samym przez długi czas intensywność swoich barw.

Mocną stroną naklejek welurowych jest również łatwość i szybkość ich montażu. Każda taka naklejka składa się z trzech warstw: papieru przykładowego, okleiny welurowej oraz papieru transportowego. Żadne kleje ani farby nie będą potrzebne. Nanoszenie naklejki welurowej na ścianę zajmuje tylko kilka chwil – wystarczy docisnąć do siebie wszystkie warstwy, a następnie oderwać zabezpieczającą warstwę transportową i przycisnąć resztę do ściany. Nie zabiera to więcej czasu niż przyklejenie do ściany plakatu z ulubioną gwiazdą rocka. Daje to naklejkom dużą przewagę nad wymagającymi trudnego i mozolnego montażu fototapetami. Dla osób, które nie chcą tracić czasu na długotrwały i kosztowny remont, jest to doskonałe rozwiązanie.

Nie oznacza to oczywiście, że naklejki welurowe są całkowicie pozbawione wad. Ponieważ weluru nie można myć ani czyścić, nie zaleca się umieszczania tego typu naklejek w łazienkach i kuchniach. Jednakże dla naklejki umieszczonej na ścianie w regularnie sprzątanym pokoju czy salonie nie stanowi to wielkiego problemu.

Naklejki welurowe to doskonały przykład na to, że całkowita odmiana wnętrza może dokonać się w ciągu kilku chwil – wystarczy tylko oryginalny pomysł i odpowiednio dobrany wzór.