Miejsca, gdzie łączą się ze sobą gumowe węże lub rury oraz ich króćce, muszą być dobrze uszczelnione. Tyczy się to zwłaszcza tych układów, które operują pod dużym ciśnieniem roboczym. Liczy się pewność zacisku, który zarówno będzie wystarczająco mocny, by przeciwstawić się wysokiemu naporowi cieczy, jak również nie pozwoli na zsunięcie się węża. W tym celu stosuje się różne rodzaje opasek, które znajdziemy zarówno w samochodach osobowych, ciężarówkach, wózkach widłowych, a także różnych instalacjach stacjonarnych.

Sposób działania opasek

Jeśli Opaska uciskowa do gumowego wężaspojrzymy na połączenie węża z jego króćcem, zauważymy na pewno dwie rzeczy. Pierwsza to charakterystyczne przetłoczenie na końcówce tego drugiego, które ma zapobiec możliwości zsunięcia się gumowej rury. Druga rzecz to sposób, w jaki połączenie jest jednocześnie uszczelnione i zabezpieczone przed możliwością ruchu. Dokonuje się tego dzięki ściśnięciu samej końcówki węża. Właśnie tutaj do gry wchodzi opaska ślimakowa, która zostaje nałożona przed wsunięciem rury na króciec. Następnie za pomocą śrubokręta lub klucza (najczęściej nr. 7) skręca się opaskę, która zakleszcza się na gumie. Takie połączenie jest bardzo solidne i nawet wysokie ciśnienie w środku nie jest w stanie doprowadzić do wycieku, lub zerwania węża z króćca. Ma to szczególne znaczenie w ciśnieniowych układach chłodniczych.

Jak często wymieniać?

Żadna metalowa część wystawiona na działanie warunków atmosferycznych nie jest wieczna. Prędzej czy później dochodzi do pojawiania się korozji, która może albo zablokować w ogóle ruchomość mechanizmu zaciskowego, albo też osłabić konstrukcję na tyle, że dojdzie do zerwania połączenia. Opaska ślimakowa użytkowana np. w samochodzie osobowym ma żywotność średnio od dwóch do pięciu lat. Te, które znajdują się w miejscu nienarażonym na wilgoć i sól drogową mogą służyć znacznie dłużej. Najczęściej uszkodzenia zdarzają się na dole, w miejscu gdzie gumowy wąż wychodzi z chłodnicy. Opaski tam instalowane mają wyjątkowo trudne życie, dlatego też potrafią się zapiekać bądź urywać. Poleca się w tym konkretnym miejscu zakładać wzmocnione wersje, wykonane na przykład ze stali nierdzewnej.

Dowiedzieliśmy się jak działa typowa opaska ślimakowa, w których miejscach najczęściej się je stosuje oraz jak długo są w stanie wytrzymać w ciągłej eksploatacji. Należy jeszcze dodać, że rozwiązanie to ma ogromną zaletę, polegającą na możliwości rozkręcania i skręcania połączenia dziesiątki lub nawet setki razy. W przeciwieństwie do dawniej stosowanych opasek jednorazowych, pozwala nam na łatwe i szybkie serwisowanie układu.