Remont instalacji wodnej lub wykonanie nowej instalacji wiąże się z wyborem materiału, z którego ma być wykonana. Najczęstszym wyborem konsumentów spośród różnorodnych wariantów są rury stalowe, z tworzywa sztucznego, warstwowe oraz miedziane. Te ostatnie posiadają szereg zalet, o których warto wspomnieć.

Zalety rur miedzianych w instalacjach wodnych

Rura miedziana

Rura miedziana jest przede wszystkim odporna na korozję, jej trwałość wynosi kilkadziesiąt lat, co przekłada się na znaczne oszczędności w stosunku do budżetu domowego. Kolejną zaletą jest fakt, że kształtki oraz rury wykonane z miedzi charakteryzują się małymi grubościami ścianek, dzięki czemu można je bez problemu schować w  cienkich ścianach, czy stropach. Co więcej, rura miedziana jest ognioodporna, niepalna, a także odporna na działanie wysokich temperatur. Oznacza to, że w przypadku pożaru nie dojdzie do rozprzestrzenienia się toksycznych gazów wynikających ze spalania materiału. Kolejny argument, który przemawia za tym rozwiązaniem to większy współczynnik rozszerzalności cieplnej, a także większe dopuszczalne ciśnienie pracy w porównaniu z tworzywami sztucznymi. Dodatkowo rura miedziana podlega całkowicie recyklingowi, co oznacza, że tworzywo jest jak najbardziej przyjazne dla środowiska. Wiele badań potwierdza, że miedź nie sprzyja w zaleganiu materiału mikrobiologicznego, w wodzie transportowanej przez miedziane rury bakterie takie jak legionalla pneumophila oraz escherichia coli nie mają szans na rozwinięcie.

Wyższa cena, a dłuższa żywotność

Nie należy ukrywać faktu, że miedziana instalacja jest zdecydowanie droższa niż ta wykonana z tworzyw sztucznych. Jednakże porównując wcześniej wymienione parametry, należy stwierdzić, że zastosowanie rur miedzianych jest rozwiązaniem zdecydowanie bezpieczniejszym oraz budżetowym, służącym na długie lata. Czasem warto zainwestować większą gotówkę, aby poczuć różnicę i przede wszystkim zaoszczędzić na przestrzeni lat. Jedynym minusem rur miedzianych jest fakt, że są one podatne na korozję wżerową oraz elektrochemiczną. Na szczęście według przeprowadzonych badań zdecydowana większość ujęć miejskich zaopatruje w wodę, która nie powoduje korozji miedzi, a to oznacza, że konsument po zaopatrzeniu się w miedziane rury nie jest zobowiązany do wykonania badania wody. Decydując się na miedzianą instalację, należy pamiętać, że kontakt z innymi metalami także powoduje korozję. W trakcie remontu wystarczy odizolować elektrycznie za pomocą taśmy elektrycznej całą miedzianą konstrukcję, a wtedy z pewnością posłuży ona przez długie lata. Nie musimy nawet martwić się transportem - możemy takie rury zamówić online w sklepie https://www.coolstore.pl/pol_m_CHLODNICTWO_Rury-i-ksztaltki-miedziane_Rury-miedziane-w-sztangach-484.html