W większości domów podstawowym oświetleniem jest to górne, zwane również głównym. Wybieramy je w zasadzie w najróżniejszych formach, poczynając od klasycznych żyrandoli, które mają różne kształty oraz rozmiary, a kończąc na suficie podwieszanym z oświetleniem punktowym. Nadal jednak w każdym domu potrzebne są dodatkowe, bardzo przydatne źródła światła.

Takim źródłem światła może być choćby lampa stojąca czy każda inna lampka, którą umieścimy w taki sposób, ze oświetlać będzie tylko jakąś część pomieszczenia. Często stosuje się lampki biurkowe albo oświetlenie nad blatem czy miejscem pracy. Ciekawą opcją wracającą do łask są również rozmaite kinkiety, szczególnie chętnie stosowane w przypadku sporych wnętrz.

Kącik do czytania

Ciekawą opcją jest zorganizowanie dla siebie czy rodziny po prostu kącika do czytania. Jeśli mamy sporą biblioteczkę, a niekoniecznie chcemy do czytania jednej książki rozświetlać cały pokój, dobrze sprawdzi się jeden zagospodarowany kąt. Najlepiej będzie się on prezentował w połączeniu z lampą stojącą, która będzie doskonałym uzupełnieniem stojącym np. tuż za fotelem. W ten sposób nie będziemy zasłaniać sobie światła, a jednocześnie wykorzystamy przestrzeń na podłodze, bez konieczności wstawiania dodatkowego stolika.

Wygoda podczas odpoczynku

Z drugiej strony, jeśli pragniemy odpocząć na wygodnej sofie czy leżance, to przyda się nam tam również światło. Ponieważ zwykle odpoczywamy w ten sposób przy kieliszku wina czy z herbatą w ręku, to niezbędny jest tez niewielki stolik. To na nim może pojawić się niewielka lampa stojąca, również ta dotykowa, która ma sterowaną siłę światła i którą można łatwo włączyć oraz wyłączyć.

Ozdoba w pokoju

Niestety lampa stojąca, niezależnie od rozmiarów, nie sprawdzi się zawsze. Czasem trzeba zainwestować raczej w coś odmiennego, co np. podkreśli kształt mieszkania czy będzie dobrze zwracało uwagę na wiszące na ścianie obrazy. W takim wypadku lepiej sprawdzą się kinkiety, które świetnie będą prezentowały wszystko, co chcemy podkreślić, a co wisi na naszych ścianach.