Od jakiegoś czasu modna staje się biżuteria wytwarzana nie tylko z tradycyjnego złota i srebra, ale również bardziej nietypowych materiałów. Należy do nich zdecydowanie stal szlachetna, coraz popularniejsza w ofercie sklepów jubilerskich. Co sprawia, że jest ona tak atrakcyjnym materiałem do wykorzystania w tworzeniu ozdób?

Stal kojarzy się nam przede wszystkim z wyrobami czysto funkcjonalnymi, dlatego wielu osobom trudno sobie ją wyobrazić, gdy ma tworzyć biżuterię zaspokajającą potrzeby głównie zmysłu estetycznego. Tymczasem stal szlachetna posiada cechy, które czynią ją idealnym materiałem na ozdoby, a dodatkowo – wygląda niezwykle elegancko i gustownie.

Zalety stali

wisiorek ze stali szlachetnejPrzede wszystkim warto wspomnieć o zaletach stali szlachetnej. Jest ona twardsza aniżeli złoto czy srebro, co czyni biżuterię odporną na wszelkie uszkodzenia mechaniczne. Dzięki temu można cieszyć się np. pierścionkami bez rys nawet mimo ich codziennego noszenia. Jak można się spodziewać, stal ta jest również odporna na działanie wody, a więc nie koroduje; będzie miała ten sam kolor i tę samą formę przez długi czas. Jednocześnie na tyle dobrze poddaje się obróbce, że biżuteria może mieć zarówno wykończenie błyszczące, jak również matowe – obecnie bardzo modne; nie ma też przeciwwskazań w łączeniu tych dwóch powierzchni. Co ważne, biżuteria ze stali szlachetnej jest łatwa w pielęgnacji i nie wymaga zbyt wielu zabiegów takich jak polerowanie czy czyszczenie. Łatwo jest o nią dbać nawet przy codziennej, intensywnej eksploatacji w przypadku pierścionków.

Idealna dla alergików

Wiele osób przekonuje to, że stal szlachetna, zwana również chirurgiczną, jest doskonałym materiałem do użytkowania przez alergików. Przede wszystkim nie zawiera niklu, nawet w sytuacji, gdy jest pokrywana złotem; wykonywane wówczas czynności nie wymagają stosowania tego pierwiastka, który w większości przypadków odpowiedzialny jest za reakcje alergiczne. Co więcej, biżuteria ze stali nie zawiera również srebra, na które coraz więcej osób reaguje podrażnieniami, głównie z uwagi na dodawane do niego substancje.