Reduktory spawalnicze do gazu – co trzeba o nich wiedzieć?

W każdym zestawie spawalniczym musi znajdować się reduktor. Niezależnie od tego, jaka metoda spawania jest wykorzystywana, zawsze stosowane są gazy osłonowe pod dużym ciśnieniem. Reduktor jest urządzeniem, który pozwala utrzymywać ich właściwe parametry. Innymi słowy, reduktor jest urządzeniem zabezpieczającym przed ewentualnym wybuchem podczas pracy.

Reduktor – sposób działania

Ogólnie rzecz ujmując, reduktory do gazu mają jedno, ważne zadanie. Polega ono na ograniczeniu wartości ciśnienia gazu osłonowego, który wykorzystywany jest podczas prac spawalniczych. Sam reduktor jest bardzo niewielkim urządzeniem. Jest to nic innego jak zawór z otworem, na którym umieszczona jest membrana ze sprężyną. W momencie spawania ciśnienie gazu z butli napiera na membranę. Poprzez przekręcanie pokrętła możliwa jest regulacja ciśnienia gazu. Reduktory do gazu wyposażone są w pokrętła o różnej wielkości. Im większe pokrętło tym szybka i precyzyjniejsza regulacja ciśnienia gazu.

Reduktory spawalnicze do gazu – co trzeba o nich wiedzieć?Manometr i zawór bezpieczeństwa

Aby spawanie mogło przebiegać w sposób bezpieczny ciśnienie w butli zawsze musi być pod odpowiednią kontrolą. Podobnie jest w przypadku ciśnienia roboczego gazu, który podawany jest przez wąż. Aby móc kontrolować to ciśnienie reduktory do gazu wyposażone są w manometry. Nie jest to stały i obowiązkowy element reduktora. Jednak dla większego bezpieczeństwa lepiej jest, aby reduktor do gazu spawalniczego taki manometr posiadał. Na rynku dostępne są także reduktory, które wyposażone są nawet w dwa manometry. Takie rozwiązanie jest najbardziej efektywne. Wynika to z faktu, iż jeden manometr wskazuje ciśnienie gazu wyjściowego, a drugi ciśnienie gazu po jego redukcji. Doświadczeni spawacze często korzystają z reduktorów bez manometrów. Jednak osoby początkujące w tym zawodzie ze względów bezpieczeństwa korzystać powinni z reduktorów z manometrem. Reduktory gazu spawalniczego wyposażone są także w specjalny zawór bezpieczeństwa. To na wypadek, gdyby urządzenie spawalnicze uległo awarii podczas pracy. Zawór bezpieczeństwa w takim przypadku stanowi ochronę przed wzrostem ciśnienia gazu na wyjściu.
Prace spawalnicze bywają ciężkie, a przy tym także często niebezpieczne. Dlatego każdy spawacz musi być odpowiednie zabezpieczony. Dotyczy to również urządzeń spawalniczych. Dlatego wyposażone są one w reduktory gazu spawalniczego. Dzięki temu małemu urządzeniu praca staje się o wiele bezpieczniejsza. Zwłaszcza jeśli reduktor wyposażony jest w manometr oraz specjalny zawór bezpieczeństwa.