W poszukiwaniu alternatywy dla skomplikowanych konstrukcyjnie, wymagających dużego nakładu pracy podczas montażu, tradycyjnych schodów drewnianych, powstały znacznie od nich lżejsze, prostsze, a przy tym oferujące wyższy poziom wytrzymałości schody metalowe. Ich wersje dedykowane zastosowaniom wewnętrznym to w zdecydowanej większości przypadków modele kręcone, często określane jako spiralne. Takie konstrukcje zajmują mało miejsca i pasują do wystroju wielu nowoczesnych wnętrz mieszkalnych.

Duża wytrzymałość przy niskiej masie

Niewątpliwym atutem wszystkich wersji schodów metalowych dedykowanych zastosowaniom wewnętrznym jest oferowany przez nie niezwykle korzystny stosunek wytrzymałości do całkowitej masy. Takie schody są nie tylko bardzo sztywne, odporne na odkształcenia i uszkodzenia mechaniczne, ale i w zdecydowanej większości przypadków znacznie lżejsze niż ich drewniane, a tym bardziej betonowe odpowiedniki. Schody metalowe najczęściej produkowane są z dobrej jakości stali kwasoodpornej, rzadziej z mniej wytrzymałej stali nierdzewnej. Taka stal jest nie tylko wyjątkowo trwała, ale i bardziej odporna na działanie różnorodnych środków chemicznych, w tym silnych środków czystości, na korozję i wysokie temperatury. Oferuje niezwykle korzystny stosunek wytrzymałości do masy.

Szerokie możliwości konstrukcyjne i aranżacyjne

Choć zdecydowana większość dostępnych w sprzedaży schodów metalowych ma konstrukcję spiralną, to jednak nic nie stoi na przeszkodzie, by zdecydować się na zakup ich tradycyjnej wersji o konstrukcji jednobiegowej, dwubiegowej lub zabiegowej. W połączeniu z ażurowymi stopniami takie schody wydają się niezwykle lekkie, pozwalając zachować dużą otwartość przestrzeni – stanowią doskonałe dopełnienie otwartych wnętrz typu studio czy loft. Schody metalowe mogą być wyposażone w różne rodzaje stopni, co sprawia, że są wyborem dość uniwersalnym, pasującym nie tylko do nowoczesnych, ale i bardziej tradycyjnych aranżacji. W tym ostatnim przypadku wystarczy zdecydować się na wybór stopni drewnianych. Gdy zależy nam na stworzeniu nowocześniejszej aranżacji, sięgamy po stopnie metalowe czy nawet szklane.

Prócz dużej wytrzymałości, niskiej wagi i różnorodności konstrukcyjnej, dużą zaletą schodów z metalu jest łatwość ich montażu (najczęściej sprzedawane są jako gotowe konstrukcje, które wystarczy skręcić zgodnie z załączonym schematem), specyficzna estetyka pasująca do wielu nowoczesnych aranżacji czy duża odporność na uszkodzenia mechaniczne. Przy wyborze spiralnej wersji takich schodów potrzebujemy również zdecydowanie mniej miejsca na ich montaż.