Kiedy przychodzi do rozliczania się z urzędami i prowadzenia księgowości w firmie, nawet małe przedsiębiorstwa czy właściciele jednoosobowych działalności mogą poczuć się nieco zagubieni. Dlatego może niekoniecznie należy brać na siebie takie obowiązki, a może raczej zastanowić się nad tym czy nie zlecić ich komuś bardziej wyspecjalizowanemu w tej dziedzinie – wtedy pomóc może księgowość internetowa.

księgowość internetowaJaką księgowość wybrać?

Zanim podejmiemy decyzję o współpracy z jakimś zewnętrznym wykonawcą rozliczeń, dobrze jest sprawdzić takie biuro rachunkowe, na przykład poprzez opinie jakie krążą o nim w sieci. Czym innym jest bowiem samodzielna promocja firmy, na przykład przez pozycjonowanie i opisy możliwości, jakie stoją za skorzystaniem z reklamowanych usług, a czym innym są prawdziwe wypowiedzi użytkowników różnych forów internetowych, czy znajomych, którzy mieli okazję już kiedyś korzystać z takich usług.

Zanim nawiążemy współpracę z biurem świadczącym księgowość internetową, możemy spytać o liczbę klientów, jaką dane biuro posiada na dzień dzisiejszy, a także o to, jak długo działa na rynku i czy ubezpiecza się od odpowiedzialności cywilnej lub innych kwestii. Takie wiadomości mogą dać nam lepszy całościowy obraz sytuacji. Warto również dokładnie zapoznać się z tym zagadnieniem np. na stronie http://www.i-malaksiegowosc.pl , która dokładnie objaśnia na czym polega księgowość w internecie.


Zakres i forma współpracy z biurem rachunkowym

Po podjęciu decyzji o nawiązaniu współpracy możemy zdecydować też, jak szeroki będzie je j zakres. Może ona dotyczyć na przykład tylko i wyłącznie rozliczania PIT-ów, faktur, miesięcznego księgowania działalności, może polegać także na bieżącej obsłudze.

Równie ważną kwestią jest forma takiej współpracy. Wśród biur i firm, które oferują księgowość internetową, można zauważyć dwie główne tendencje. Pierwsza to oferta księgowości online, do samodzielniej obsługi. Polega to na udostępnieniu profesjonalnego programu do obsługi księgowej, w którym przedsiębiorcy samodzielnie wprowadzają wszystkie dane: koszty, wpływy, wystawiają za jego pomocą faktury, a także generują deklaracje podatkowe do samodzielnego złożenia w urzędzie. Wymaga to jednak od nich pewnej wiedzy i śledzenia zmian w przepisach.

Druga opcja to księgowość internetowa obsługiwana przez profesjonalistów. Osoby, które korzystają z takich usług również mają dostęp do podobnych aplikacji, ale mogą tylko obserwować zachodzące w niej zmiany – nie obsługują jej samodzielnie. Korzystając ze swojej wiedzy, robią to doświadczeni księgowi.

Dlaczego warto korzystać z usług księgowości internetowej? Taka opcja na pewno pozwala na skupienie się na tym, czego dotyczy działalność naszej firmy. Nie musimy zajmować się na co dzień sprawami księgowymi, nie ma więc możliwości, że przez naszą niepełną wiedzę popełnimy na przykład błąd, który jak wiadomo w kwestiach podatkowych czy rozliczeń z urzędami może owocować poważnymi konsekwencjami.